«Na śviecie napisana i vydadziena proćma knih pra habrejskuju kuchniu. Samych roznych — surjoznych, viasiołych, lohkich, hruntoŭnych, mudrahielistych, trahičnych… A pra historyju kuchni biełaruskaj knih zusim niašmat. I voś novaja kniha, niezvyčajnaja. Pra habrejskuju i biełaruskuju kuchniu adnačasova. I navat bolej: pra kuchniu troch histaryčnych piersanažaŭ, što da pary žyli na adnoj ziamli: sielanina, pana, miestačkovaha ramieśnika i handlara.

Jak takoje mahčyma? A bo i pan, i žyd, i mužyk — majučy roznuju śviadomaść i roznyja tradycyi — jeli toj samy krupnik. Abo babku. Abo kišku. Choć i hatavali ich krychu pa-roznamu, i jeli pad roznyja nahody. Hetaja kniha — pra znakavyja supolnyja stravy troch kultur. Pra samy cymus», — pradstaŭlaje novaje vydańnie vydaviectva. 

U knizie źmieščanyja 15 narysaŭ i niekalki dziasiatkaŭ aryhinalnych receptaŭ. Vydańnie azdoblena aŭtarskimi ilustracyjami Juryja Taŭbkina.

Papiaredniaja data vychadu knihi — 25 krasavika, ale zamović jaje možna ŭžo ciapier. I pa bolš nizkaj canie, bo paśla vychadu knihi jana pavialičycca. 

Pieradzamović knihu možna na sajcie gutenbergpublisher.eu.

Čytajcie taksama:

Andrej Chadanovič pieršy, Aleś Bieły treci. U Litvie padviali vyniki čytackaha hałasavańnia za najlepšyja knihi hoda

Kniha aŭtara «Našaj Nivy» trapiła ŭ śpis najlepšych non-fikšn knih hoda ŭ Litvie. I jaje možna padtrymać

Z čaho varać i jak nazyvajuć tradycyjnyja biełaruskija supy

Клас
6
Панылы сорам
0
Ха-ха
0
Ого
0
Сумна
0
Абуральна
0