Спорт

Іспанія стала першым фіналістам Еўра-2024, разабраўшыся яшчэ ў першым тайме з Францыяй

У сераду пройдзе другі паўфінал: Англія — Нідэрланды (22:00).

Хесус Навас і Ламін Ямаль. Фота: Ariel Schalit / AP

Французы вельмі хутка адкрылі лік. На 9-й хвіліне з падачы Мбапэ забіў Рандаль Кало Муані. Наогул за шэсць матчаў гэта быў усяго другі гол французаў з гульні.

Але іспанцы хуценька зраўнялі. На 21-й хвіліне гол-прыгажун у дзявятку адправіў суперталент Ламін Ямаль, якому ў суботу споўніцца ўсяго 17 год.

А праз чатыры хвіліны іспанцы выйшлі наперад. Спачатку гол запісалі як аўтагол аднаклубніка Ламіна Ямаля Жуля Кундэ, але потым перапісалі на Дані Ольма. Іспанія — Францыя — 2:1.

Такім чынам у Ольма (а гэта паўабаронца «Ляйпцыга») — трэці гол на турніры, прычым забівае Дані выключна ў плэй-оф.

Францыя пакідае чэмпіянат Еўропы. У Мбапэ ўсяго адзін гол на турніры, і гэта пенальці ў матчы супраць Польшчы.

Фінал адбудзецца ў нядзелю (22:00). Матча за трэцяе месца на чэмпіянатах Еўропы не бывае.

Іспанія тройчы выйгравала чэмпіянат Еўропы: у 1964 годзе, 2008 і 2012 гадах. Столькі ж перамогаў у Германіі, але на гэтым чэмпіянаце іх у 1/4 фіналу выбілі акурат іспанцы.

Каментары

Мікрахвалёўкі, кавамашыны і не толькі. Якія тавары працягваюць везці з Польшчы ў Беларусь і колькі на гэтым можна зарабіць1

Усе навіны →
Усе навіны

У Мінску пачалі судзіць пяць чалавек па гучнай справе за «падрыхтоўку тэракту ў Дзень перамогі»3

Якая сетка кафэ самая распаўсюджаная ў Беларусі? Гэта не «Бургер Кінг» і не былы «Макдональдс»2