Finska-rasijskaja miaža. Fota: Sergei Grits / AP

Finska-rasijskaja miaža. Fota: Sergei Grits / AP

Finskija pamiežniki za paniadziełak i aŭtorak ahułam zafiksavali 60 nielehalnych pierasiačeńniaŭ miažy z boku Rasii. Za tydzień hetaja kolkaść zvyčajna nie pieravyšaje 10, pieradaje hazieta Financial Times.

«U Finladyju nielehalna trapili mihranty z takich krain, jak Irak, Siryja, Jemien i Turcyja. Rezki rost, choć i nie nastolki vysoki, nahadvaje mihracyjny kryzis na miažy Jeŭrasajuza i Biełarusi, blizkaha sajuźnika Rasii, jakaja adpraviła i adpraŭlaje tysiačy prośbitaŭ prytułku ź Blizkaha Uschodu i Afryki ŭ Litvu, Polšču i Łatviju», — piša Financial Times.

Pamiežnaja słužba Finlandyi padkreślivaje, što da niadaŭniaha času Rasija nie dazvalała mihrantam biez dakumientaŭ pierasiakać miažu ź Finlandyjaj. Kraina vyvučała dośvied mihracyjnaha kryzisu na miažy ź Biełaruśsiu i ŭ najbližejšy čas aficyjna raskryje, jak budzie zmahacca ź nielehalnaj mihracyjaj z boku Rasii.

«Finlandyja moža nakiravać nielehalnych mihrantaŭ na asobny pamiežny pierachod, a moža źnizić uzrovień prapusknoha trafiku na miažy. Taksama nie vyklučany varyjant zakryćcia peŭnych pamiežnych pierachodaŭ», — adznačaje Financial Times.

Aficyjnyja asoby krainy dapuskajuć, što rezki rost nielehalnaj mihracyi źviazany z raptoŭnym paškodžańniem hazapravodu Balticconnector i padvodnaha kamunikacyjnaha kabielu pamiž Estonijaj i Finlandyjaj, u čym padazrajuć Rasiju i Kitaj.

Akramia taho, padobnyja pavodziny z boku Rasii mahli być vyklikanyja aficyjnym ustupleńniem Finlandyi ŭ NATA i jaje płanami pa raźmiaščeńni amierykanskich vajennych baz na terytoryi krainy.

Čytajcie taksama:

Finlandyja ŭ NATA: voś čamu heta źmianiaje bałans siłaŭ i vakoł Biełarusi

Finskaja telekampanija apublikavała redkija videa Pucina z pačatku 1990-ch

Apublikavany rejtynh krain ES pavodle ŭzroŭniu rasizmu. Raskazvajem, dzie rasavaj dyskryminacyi bolš

Клас
1
Панылы сорам
1
Ха-ха
3
Ого
1
Сумна
1
Абуральна
11