Zdymak ilustracyjny. Fota: Dmitrii Travnikov / vecteezy.com

Zdymak ilustracyjny. Fota: Dmitrii Travnikov / vecteezy.com

Mižnarodny alimpijski kamitet raniej dazvoliŭ rasijskim i biełaruskim tenisistam, jak i inšym spartsmienam, vystupić na Alimpijadzie-2024 u Paryžy ŭ niejtralnym statusie pry vykanańni šerahu ŭmoŭ. Pra svajo žadańnie pajechać na hulni adrazu ž paśla taho zajaviŭ rasijski tenisist, eks-pieršy numar suśvietnaha rejtynhu Daniił Miadźviedzieŭ. Taksama na Alimpijadzie źbirajucca zhulać rasijanie Andrej Rubloŭ i Darja Kasatkina, jakija aktyŭna vystupajuć suprać vajny va Ukrainie.

Ale adnosna taho, ci pahadžacca na prapanavany rasijanam i biełarusam farmat udziełu, u rasijskaj spartyŭnaj i kalaspartyŭnaj supolnaści niama zhody. A kali jana jość u cełym, to źjaŭlajucca razychodžańni ŭ detalach.

Tak, viadomaja trenierka pa mastackaj himnastycy Iryna Vinier nazvała ŭsich spartsmienaŭ, jakija zachočuć pajechać na hulni ŭ niejtralnym statusie, «kamandaj bamžoŭ».

Ź joj nie pahadziŭsia kiraŭnik rasijskaha NAK Stanisłaŭ Paźniakoŭ, ale piarečańni ŭ jaho čysta terminałahičnyja.

«Chaču padkreślić, što padzialaju i padtrymlivaju pazicyju Iryny Alaksandraŭny, našy mierkavańni tut całkam supadajuć. Adzinaje, nie pahadžusia z vyznačeńniem «kamanda bamžoŭ» kankretna ŭ vypadku tenisistaŭ, jakija bolšuju častku času žyvuć za miažoj, tam ža zarablajuć, śćviardžajuć pry hetym, što «hulajuć za siabie», asudžajuć palityku svajoj krainy i SVA.

Tak što pravilniej, z majho punktu hledžańnia, — «kamanda inšaahientaŭ», dla jakoj dakładna nie ŭźniknie nijakich pieraškod pradstaŭlać na Alimpijadzie samich siabie», — napisaŭ Paźniakoŭ u svaim telehram-kanale.

Kryteryjam adboru na Alimpijadu na hety momant adpaviadajuć, darečy, i biełaruskija tenisistki Aryna Sabalenka i Viktoryja Azaranka. Ale ci vystupiać jany na hulniach, pakul nieviadoma. Taksama pakul biełaruskija čynoŭniki i prapahandysty nie atrymali admaški na dyskusiju adnosna taho, jak ich treba pravilna nazyvać. 

Čytajcie taksama:

Mer Paryža: Na Alimpijadzie rasijskim i biełaruskim spartsmienam buduć nie rady

Hiermanija nie davała vizy batutystu Litvinoviču, ale jon usio adno pryjechaŭ u krainu i adabraŭsia na Alimpijadu. Jak tak?

Francyja pavysiła ŭzrovień terarystyčnaj pahrozy da maksimalnaha. A krainu čakajuć Alimpijskija hulni

Клас
0
Панылы сорам
0
Ха-ха
7
Ого
0
Сумна
1
Абуральна
1