Čorny drozd šukaje siarod liścia čarviakoŭ. Fota: @ptushkafota

Čorny drozd šukaje siarod liścia čarviakoŭ. Fota: @ptushkafota

 

Apałaje liście — heta naturalnaje ŭhnajeńnie! Heta ježa dla daždžavych čarviakoŭ, kazurak, hryboŭ i mikrobaŭ. Akramia taho ŭ apałym liści zimujuć vusieni, bahoŭki, a taksama proćma smačnych kazurak, jakich lubiać ptuški. Sałaŭi ŭviesnu vykarystoŭvajuć letašniaje liście ŭ hniaździe.

Čałaviek adbiraje ŭ pryrody ŭsio bolš terytoryj. Tamu varta pakidać kutočki dzikaj pryrody jak na leciščach, tak i ŭ haradskim asiarodździ.

U našych haradach liście prybirajecca pamiž prajeznaj častkaj i tratuarami, a taksama pamiž tratuarami, budynkami, zbudavańniami i na inšych azialenienych terytoryjach na 10 m da tratuara ci prajeznaj častki (kali niama tratuara). Na žal, adpaviednaja pastanova Ministerstva žyllova-kamunalnaj haspadarki №1 ad 13 studzienia 2020 hoda nie abmiažoŭvaje apietyty kamunalnikaŭ i jany mohuć začyścić usio liście. Ale varta im nahadvać, što hetaha rabić ad ich nie patrabujecca.

U parkach, skvierach, na bulvarach, u hajach i sadach liście prybirajecca na 5 m ad ściežak. Dvary i miescy ahulnaha karystańnia vychajvajucca poŭnaściu. 

Chočaš pryvabić ptušak na svoj padvorak? Pakiń apałaje liście — i tvoj sad uznaharodzić ciabie burlivym ptušynym (i nie tolki) žyćciom!

Čytajcie taksama:

Žycharka Ašmianaŭ u adzinočku vyciahnuła ščupaka vahoj 10 kiłahramaŭ, choć dzień z ranicy nie zadaŭsia

U zakaźniku ŭ Brasłaŭskim rajonie znajšli niezvyčajnyja hryby. Tam miarkujuć, što heta redki vid — čornyja lisički

Miod, bałoty i duby. Dzie i jak adpačyć na Paleśsi vosieńniu?

«Vy prosta afihiejecie, što ŭ nas takoje jość». Siabry-fatohrafy stvaryli knihu ab pryhažości biełaruskaj pryrody

Клас
20
Панылы сорам
1
Ха-ха
1
Ого
1
Сумна
2
Абуральна
0