Ekanomika77

Łukašenka choča zrabić biełaruski handlovy chab u Zimbabve. Ale heta nie toje miesca, «dzie nas nie viedajuć»

Časovy pavierany ŭ spravach Biełarusi ŭ Zimbabve Dźmitryj Sakun paviedamiŭ, što Łukašenka padčas vizitu ŭ hetuju krainu, jaki zapłanavany na 30-31 studzienia, źbirajecca abmiarkoŭvać stvareńnie ŭ Afrycy biełaruskaha handlovaha chaba.

Łukašenka z prezidentam Zimbabve Emiersanam Mnanhahva padčas vizitu taho ŭ Minsk

Sakun skazaŭ, što zimbabvijski rynak davoli jomisty i majecca davoli vialiki popyt na roznuju pradukcyju. Pavodle jaho słoŭ, miascovyja vytvorcy nie spraŭlajucca z zapytami, jakija jość u miascovaha nasielnictva.

«Pradukty charčavańnia, technika, adzieńnie, tyja ž uhnajeńni — hetaha ŭsiaho tut nie chapaje. I Biełaruś moža heta ŭsio prapanavać».

Havoračy pra canu tavaraŭ pry ŭliku ŭsich vydatkaŭ, źviazanych z łahistykaj, Sakun źviarnuŭ uvahu na toje, što zaŭsiody možna znajści jakija-niebudź varyjanty ź miascovymi partniorami, prapracavać łahistyčnyja šlachi:

«Navat varyjanty pryvieźci siudy techniku ci pradukty i potym vychodzić na susiednija rynki — heta taksama adna z opcyj praniknieńnia na afrykanskija rynki».

Pry hetym jon zaŭvažyŭ, što ŭ ramkach nazvanaha vizitu buduć iści pieramovy ab tym, što pajści na ŭzajemadziejańnie adzin z adnym (uzajemadziejańnie Biełarusi ź Zimbabve) i stvaryć chab, jaki dazvolić «nam pierachodzić i ŭ susiednija krainy».

Dypłamat dadaŭ, maŭlaŭ, Zimbabve choć i niebahataja kraina, kali kazać pra ekanomiku, ale ŭ joj žyvuć ludzi, jakija radyja i hatovyja supracoŭničać ź biznesam u Biełarusi.

Praŭda, padobna na toje, što nie ŭsie zimbabvijskija ludzi ŭ hetym płanie prajaŭlajuć entuzijazm i vierać biełaruskamu partnioru. Niekali Łukašenka kazaŭ, što dla taho, kab pradavać biełaruskuju pradukcyju, treba «iści tudy, dzie nas nie viedajuć». Ale ź Zimbabve adnosiny daŭnija, zapačatkavanyja jašče pry byłym prezidencie Robiercie Muhabe. I tam jakraz biełaruski režym jak partniora viedajuć, prytym nie zaŭsiody ź lepšaha boku. 

Napiaredadni vizitu miascovaje vydańnie New Zimbabwe akurat napisała pra ŭnutranyja skandały, źviazanyja ź Biełaruśsiu.

Pieršy źviazany z zakupkaj letaś uradam Zimbabve ŭ Biełarusi pažarnych mašyn, pra jakija «nikoli nie prasili» ŭłady na miescach. Ździełku, jakuju płanavałasia realizavać za košt miascovych biudžetaŭ (70 mašyn za 32 młn dalaraŭ), tady «rezka asudzili» jak praŭładnyja, tak i apazicyjnyja deputaty.

Inšy skandał tyčyŭsia prodažu dyjamientaŭ, dla čaho ŭrad Zimbabve vybiraŭ družalubnyja biełaruskija kampanii, i heta taksama nie išło na karyść ułasna krainie.

Čytajcie taksama:

Mer Minska palacieŭ u Zimbabve

Łukašenka palacieŭ u Emiraty i Zimbabve 

U Zimbabve admovilisia ad zakupu pažarnych mašyn u Biełarusi

Kamientary7

 • rom
  29.01.2023
  rezka asudzili» jak praŭładnyja, tak i apazicyjnyja deputaty.
  https://d3kcf2pe5t7rrb.cloudfront.net/308677

  ))) hdie to ticho zapłakał hordy biełarus)))
 • daviedka
  29.01.2023
  Ja tak ponimaju, 32 milliona dołłarov tovarooborota eto tie žie samyje, kotoryje ukazany kak śvieršivšijsia fakt v staťje o vyletie minskoho hienierał-hubiernatora Kucharieva.
 • anatam
  30.01.2023
  Miežpłanietnyj sielskochoziajstviennyj forum v Ńju-Zimbabvukach)))

Kola-siekjuryci, Ciacieryn z torbami i doktarka ź Bieleńkim. Jak vyhladała śvita Łukašenki na «Słavianskim bazary» VIDEA2

Kola-siekjuryci, Ciacieryn z torbami i doktarka ź Bieleńkim. Jak vyhladała śvita Łukašenki na «Słavianskim bazary» VIDEA

Usie naviny →
Usie naviny

FBR nazvała imia taho, chto stralaŭ u Trampa23

Kali ź Biełarusi sydzie anamalnaja śpioka4

Rasijanie zaniali Uradžajnaje

Biełaruska padarožničaje pa samych biednych krainach Afryki i raskazvaje — jak heta, kali ciabie pastajanna razvodziać na hrošy12

Dva čałavieki zahinuli ŭ avaryi pad Mahilovam, čaćviora — u reanimacyi8

Donald Tramp zrabiŭ zajavu paśla ataki na jaho8

Bajden skazaŭ, što molicca za Trampa, i zaklikaŭ abjadnacca ŭsiu nacyju11

Čałaviek, jaki stralaŭ na mitynhu ŭ Donalda Trampa, zabity9

Padčas zamachu na Trampa jak minimum adzin čałaviek zahinuŭ3

bolš čytanych navin
bolš łajkanych navin

Kola-siekjuryci, Ciacieryn z torbami i doktarka ź Bieleńkim. Jak vyhladała śvita Łukašenki na «Słavianskim bazary» VIDEA2

Kola-siekjuryci, Ciacieryn z torbami i doktarka ź Bieleńkim. Jak vyhladała śvita Łukašenki na «Słavianskim bazary» VIDEA

Hałoŭnaje
Usie naviny →