Ekanomika33

Prahnoz Suśvietnaha banka pa roście suśvietnaj ekanomiki palepšaŭ. Što nakont Biełarusi?

Suśvietny bank u svaim śviežym dakładzie ab hłabalnych ekanamičnych pierśpiektyvach pierahledzieŭ svoj bolš rańni prahnoz pa roście suśvietnaha VUP — čakańni arhanizacyi stali bolš aptymistyčnymi.

Fota: Per-Anders Pettersson / Getty Images

 U dakumiencie ŭkazana, što paśla niekalkich hadoŭ šokaŭ rost suśvietnaj ekanomiki zastaniecca stabilnym u 2024 hodzie, a potym paskorycca ŭ bližejšyja paru hadoŭ, u tym liku dziakujučy aściarožnamu źmiakčeńniu hrašova-kredytnaj palityki pa miery pastupovaha źnižeńnia inflacyi, piša myfin.by. 

U pačatku hoda śpiecyjalisty Suśvietnaha banka pradkazvali rost hłabalnaha VUP na ŭzroŭni 2,4%, adnak zaraz čakajuć, što jon składzie 2,6%. 

Pavodle acenki arhanizacyi, ekanomiki raźvitych krain vyrastuć u 2024 hodzie ŭ siarednim na 1,5%: u ZŠA — na 2,5%, u jeŭrazonie — na 0,7%, u Japonii — na tyja ž 0,7%. Dla krain, jakija raźvivajucca, siarednija tempy buduć na ŭzroŭni 4%: dla Indyi — 6,6%, Kitaja — 4,8%, Nihieryi — 3,3%, Rasii — 2,9%, Saudaŭskaj Aravii — 2,5%, Brazilii — 2%. 

U toj ža čas u 2025 i 2026 hadach rost VUP płaniety pavinien skłaści 2,7%. 

Pry hetym u arhanizacyi adznačyli, što hłabalnyja ekanamičnyja pierśpiektyvy ŭsio jašče zastanucca słabymi, asabliva ŭ krainach, što raźvivajucca. Na heta ŭpłyvajuć ryzyki eskałacyi hieapalityčnaj napružanaści, dalejšaj frahmientacyi handlu i bolš vysokich pracentnych stavak, a taksama stychijnych biedstvaŭ, źviazanych sa źmianieńniem klimatu. 

Prahnoz Suśvietnaha banka adnosna ekanomiki Biełarusi na hety raz zastaŭsia niaźmiennym u paraŭnańni z acenkaj, zroblenaj u krasaviku: VUP našaj krainy ŭ 2024 hodzie pavialičycca na 1,2 pracenta, u 2025 hodzie — na 0,7 pracenta, u 2026 hodzie — na 0,5%.

Kamientary3

 • Acab
  12.06.2024
  Navaražy, navaražy, navaražyła, što budu śpiavać.
  Spadar Tichanovič sa spadaryniaj Papłaŭskaj pra ekanamičnyja prahnozy i suśvietnyja šklanki
 • Voprosy
  12.06.2024
   Mnie nieponiatno, kak , Vsiemirnyj bank, rassčityvajet pokazatieli rosta dla RB i RF ???
  Vied́ i ta, i ta totalno falsificirujut statistiku, kak i siekrietiat statistiku.
   To, čto, oficialno, ozvučivajetsia RB i RF podohnano pod propahandistkije štampy i propahandistskuju šiełuchu, a čto pod niej?, to, navierno, i sami ozvučivajuŝije nie znajut, i nie ponimajut.
   Da, možno poradovaťsia  bumažnoj cifiri, no čto diełať s tiem, čto RB i RF zakryliś ot pieriedovoj miediciny, lečaŝich lekarstv, pieriedovych tiechnołohii i Zakonov, kotoryje obsłuživajut intieriesy strany i proživajuŝich v niej Narodov, a nie intieriesy vłasti ?
   Posmotritie na katastrofu avtomobilnoho rynka, libo kitaj-saraj ot 20000 u.ie, libo bitki iz Jevropy i SŠA za tie žie dieńhi, na katastrofu širpotrieba, kotoryj izhotovlen v kitajskich podvałach i vriedien dla zdorovja, no prodajetsia po cienie kačiestviennoho produkta. I tak vsiudu, čto i hdie, kasajetsia kačiestva i urovnia žiźni prostoho čiełovieka.
   I da, Zapad, riešił civilizacionno razojtiś s Rośsijej i RB łukašienko, na mnohije diesiatiletija.
   Poniatno, čto łukašienko i putinu, čartierom priviezut i kačiestviennuju miedicinu, i lečaŝije lekarstva, i pieriedovoj avtoprom, odieždu, prodovolstvije, a čto diełať s vymirajuŝim narodciem RF i RB i ich bumažnym rostom ekonomiki, za sčiot vypuska tankov, bmp, snariadov, patronov, avtomatov ?
 • Andriej
  13.06.2024
  Voprosy, čto to mnie podskazyvajet, čto vy na tom samom "zapadie" nie žili sovsiem. Vy navierno nie v kursie, čto dla toho čtoby na zapadie k vam s oraja prijechała, vy bukvalno podychať dołžny. A zapisaťsia k uzkomu vraču - očieriedi neot połu hoda do nieskolkich let. Pro "kačiestviennyje" tovary. Vy davno čto to jevropiejskoje pokupali? Produkty po bolšiej časti chimoza. To čto v lidłach, ašanach i kariefurach - žiostkaja chimija. Tovary vo vsiech krupnych sietiach prosto riedkij kitajskij šłak. Pri etom cieńnik na tovary užie vyšie čiem v Biełarusi. Jeŝio hoda dva nazad była situacija s cienami inaja sovieršienno. No siehodnia noutbuki epł, i usłovnyj robot pylesos siaomi modno v Biełarusi kupiť diešievle.

Dar‘ja Łosik vyjšła na svabodu pa pamiłavańni16

Dar‘ja Łosik vyjšła na svabodu pa pamiłavańni

Usie naviny →
Usie naviny

Paŭła Łatušku vyklikali ŭ polskuju prakuraturu2

Rasijski vajskoviec, jakoha nibyta siońnia ŭzarvali ŭ Maskvie: Ja žyvy, siadžu na pracy

Śpievaka — pastajannaha ŭdzielnika aficyjnych kancertaŭ — buduć sudzić za pratesty1

Siaredni zarobak u červieni vyras na 50 rubloŭ, ale nakolki jon adlustroŭvaje realnuju situacyju?

Dzikavicki: Kamanda «Biełsata» amal nie maje nijakaha ŭpłyvu na situacyju3

Stryžak tłumačyć, čamu suprać pieramovaŭ z łukašenkaŭcami i jakaja jaho prapanova1

Stali viadomyja padrabiaznaści sustrečy Dudy i Si Czińpina nakont režymu Łukašenki

Na tarhach u Minsku dalar z salidnym zapasam ruchnuŭ da hadavoha minimimu1

«Padrychtoŭka da Alimpijady prajšła nie tak, jak płanavała». Cimanoŭskaja raskazała, ź jakim nastrojem jedzie ŭ Paryž7

bolš čytanych navin
bolš łajkanych navin

Dar‘ja Łosik vyjšła na svabodu pa pamiłavańni16

Dar‘ja Łosik vyjšła na svabodu pa pamiłavańni

Hałoŭnaje
Usie naviny →