Maryna Vasileŭskaja. Fota: centr padrychtoŭki kasmanaŭtaŭ

Maryna Vasileŭskaja. Fota: centr padrychtoŭki kasmanaŭtaŭ

Biełaruskija kasmanaŭty atrymali prava na piensiju za asablivyja zasłuhi pierad dziaržavaj. Takuju pastanovu pryniaŭ urad krainy. 

Kasmanaŭty byli ŭklučany ŭ pieralik hramadzian, jakija majuć prava na piensiju za asablivyja zasłuhi zhodna z Pałažeńniem ab piensijnym zabieśpiačeńni. 

U dakumiencie adznačajecca, što na takuju piensiju pretendujuć hramadzianie, jakija pastajanna pražyvajuć na terytoryi Biełarusi i atrymlivajuć piensiju pa ŭzroście, za vysłuhu hadoŭ abo pa invalidnaści. 

Prava na piensiju za asablivyja zasłuhi atrymlivajuć Hieroi Biełarusi, SSSR i sacpracy, uznaharodžanyja tryma i bolš ordenami, žančyny, jakija naradzili i vychavali dzieviać i bolš dziaciej i atrymali za heta ŭznaharodu, łaŭreaty dziaržpremij, uładalniki hanarovych zvańniaŭ, byłyja vyšejšyja čynoŭniki, a taksama alimpijskija i paralimpijskija čempijony. A zaraz i asoby sa statusam kasmanaŭta.

Rašeńnie ab pryznačeńni piensii i jaje pamiery prymaje śpiecyjalnaja dziaržaŭnaja kamisija. Piensija za asablivyja zasłuhi vypłačvajecca ŭ jakaści nadbaŭki da asnoŭnaj piensii. Nadbaŭka nie moža pieravyšać 250 pracentaŭ minimalnaha pamieru piensii pa ŭzroście — ciapier heta 101,69 rubla. 

Vasileŭskaja paśla palotu ŭ kosmas atrymała zvańnie Hieroja Biełarusi.

Čytajcie taksama:

Botaŭ adpravili adbielvać Vasileŭskuju, stała viadomaja mietadyčka

Pytańnie, ci źjaŭlajecca Maryna Vasileŭskaja prafiesijnaj kasmanaŭtkaj, prajaśniŭ «Raskosmas»

Stała viadoma, dzie ŭsio ž vučyłasia kasmanaŭtka Maryna Vasileŭskaja

Hierainia Biełarusi ci zvyčajnaja kaśmičnaja turystka? Niuansy palotu ŭ kosmas Maryny Vasileŭskaj

Клас
5
Панылы сорам
9
Ха-ха
8
Ого
4
Сумна
5
Абуральна
10