Iranskija balistyčnyja rakiety, zapuščanyja pa Izraili, i Azaronak na śmiećcievym baku. Foty: Anadolu / Contributor Getty Images, «Naša Niva». Kałaž: «Naša Niva»

Iranskija balistyčnyja rakiety, zapuščanyja pa Izraili, i Azaronak na śmiećcievym baku. Foty: Anadolu / Contributor Getty Images, «Naša Niva». Kałaž: «Naša Niva»

Za načnym napadam Irana na Izrail sačyŭ uvieś śviet, i łukašenkaŭskija prapahandysty nie stali vyklučeńniem. 

U ahulnaj svajoj masie ich reakcyi byli poŭnyja zachapleńnia, radaści i padtrymki ŭ adnosinach da Irana. Znajšłosia miesca i złaradnaści ŭ adnosinach da Ukrainy ŭ sukupnaści z abvinavačvańniami ŭ adras ZŠA — standartnym, na dumku prapahandy, «vinavataha» ŭ lubych rehijanalnych i suśvietnych kryzisach.

Byli navat tyja, chto na fonie iranskaha napadu natchniŭsia ŭciahnuć Biełaruś u Treciuju suśvietnuju vajnu.

«Treba rychtavacca i ŭzbrojvacca da zuboŭ»

Pieršym, chto mocna natchniŭsia ŭstupić u novy hłabalny kanflikt, staŭ Ryhor Azaronak.

Prapahandyst aktyŭna aśviatlaŭ načnuju ataku Irana, adnačasova zachapiŭšysia iranskim «narodnym ščaściem i achviarnaściu, jakija mnohija nie zrazumiejuć», a taksama zaklikaŭšy Biełaruś «uzbrojvacca da zuboŭ» dla novaj suśvietnaj vajny, «dzie słabych čakaje hańba i śmierć». 

Dumki Azaronka adrazu padchapiŭ i padtrymaŭ małodšy sałaviejčyk prapahandy Alaksiej Dziermant. Jon dadatkova zaklikaŭ umacoŭvać vajenny sajuz z Rasijaj. 

Dalej iduć «Žiełtyje ślivy», jakija zhadali Ukrainu i zaadno pryviali novuju rasijskuju mietadyčku, byccam pra jaje zabyvajuć na fonie inšych kryzisaŭ u śviecie. 

Hety naratyŭ paŭtaryŭ i łukašenkaŭska-rasijski telehram-kanał «Biełorusskij siłovik», zajaviŭšy, što «ZŠA nie tak turbujucca za Ukrainu, jak za Izrail».

Da chvali złaradnaści dałučyŭsia i prapahandyst Kanstancin Prydybajła, adnak nakiravaŭ jon svaju ahresiju na zorak rasijskaha šou-biźniesu i śpievakoŭ, jakija źjechali z Rasii z-za niazhody z vajnoj suprać Ukrainy.

Nacyjanalny biblijatekar i deputat Vadzim Hihin taksama času darma nie hublaŭ i adrazu znajšoŭ «hałoŭnaha vinavataha» u kanflikcie pamiž Iranam i Izrailem, a mienavita «ZŠA i ich žadańnie zabiaśpiečvać lidarstva na Blizkim Uschodzie».

Razam z hetym Hihin pryznaŭsia, što amal usiu noč sačyŭ za atakaj Irana na Izrail, i bieź ironii paskardziŭsia na «mnostva fejkaŭ z boku błohieraŭ i žurnalistaŭ».

Miarkujučy pa hetych vykazvańniach, Maskvie i łukašystam mocna chaciełasia b, kab na Blizkim Uschodzie razharełasia novaja vajna. Jany miarkujuć, što tady Zachadu nie chopić siłaŭ abaraniać Izrail i Ukrainu adnačasova. I bolš za toje, Maskva i Minsk stryhli b adzinyja svaje kupony — naftavyja. Adnak lohkaść, ź jakoj Izrail adbiŭ samuju mahutnuju ataku dronaŭ u historyi, pakazvaje, što heta takija ž, užyviom tut vyraz, vykarystany Pucinym, «vilhotnyja», choć i kryvažernyja mary, jak zachop Ukrainy za try dni.

Čytajcie taksama:

«Maski źniatyja». U Izraili adreahavali na kałonku ŭ «Minskaj praŭdzie»

Izrailskija ŚMI źviarnuli ŭvahu na «Žoŭtyja źlivy»

Biełaruskaja prapahanda ŭkinuła ideju, što izrailcianaŭ chočuć pierasialić va Ukrainu

Łukašenkaŭcy nazyvajuć foty zabitych CHAMAS dziaciej fejkam, dakazvajuć heta zhienieravanym ščaniukom

Клас
5
Панылы сорам
11
Ха-ха
16
Ого
1
Сумна
3
Абуральна
5

Chočaš padzialicca važnaj infarmacyjaj ananimna i kanfidencyjna?