Ilustracyjnaja vyjava. Fota: Contributor Getty Images

Ilustracyjnaja vyjava. Fota: Contributor Getty Images

Rasijskija prapahandysckija kanały pačali luta krytykavać jašče niadaŭna śviaščenny simvał — litaru Z, jakuju z pačatku vajny ŭ Rasii malavali litaralna paŭsiul (i nie tolki ŭ Rasii).

Usio pačałosia z publikacyi ŭ kanale šavinistyčnaha rasijskaha ideołaha Alaksandra Duhina, dzie toj skazaŭ pra litaru Z, što heta «kiepski simvał i pijaraŭskaja padrobka», jaki «ničoha nie značyć».

Hetuju chvalu krytyki adrazu ž padchapili i inšyja rasijskija prapahandysckija miedyja, niekatoryja ź ich navat i nie saromielisia ŭ svaich vyrazach.

«Z — heta jak unitaz. Davajcie našyvać sabie na šaŭrony ŭnitazy i pamirać za ich. Navat bolš sensu budzie», — napisaŭ kanał Alex Parker Returns.

Tyja prapahandysckija resursy, jakija padtrymali Duhina, u svaich publikacyjach adznačali, što litary Z i V śviedčać ab parazie i haniebnym stanie ruskaj armii albo navat asacyjujucca ź inicyjałami prezidenta Ukrainy Uładzimira Zialenskaha.

Byŭ i kamientar, dzie litara Z nazyvałasia «svastykaj dla nikčemnaściaŭ i impatentaŭ».

Adnak znajšlisia i tyja, kamu nie spadabalisia arhumienty Duhina. Adny zajavili, što litara Z dobraja, bo «pajšła ad naroda, a nie ad palittechnołahaŭ». Druhim nie spadabałasia ideja zaŭsiody pamirać to za «Śviatuju Ruś», to za jakija-niebudź inšyja simvały. A trecim Z padabajecca, bo padobnyja simvały možna ŭžyvać u vybarčych kampanijach.

Čytajcie taksama:

U hałoŭnaha maskoŭskaha Z-patryjota znajšłasia kvatera ŭ Ispanii. Dapamohu ŭ pošukach akazaŭ sabaka siamji

«Usia heta vajna nam nach** nie patrebna». Cmierć Pryhožyna adbiłasia na nastrojach biełaruskich i rasijskich prapahandystaŭ

U Rasii zadumali ajčynnuju viersiju videahulni The Sims 4. Sa skrepami 

Клас
3
Панылы сорам
14
Ха-ха
119
Ого
2
Сумна
3
Абуральна
7

Chočaš padzialicca važnaj infarmacyjaj ananimna i kanfidencyjna?