Znajści
Ałharytmičny łacinski varyjant
25
dočka Maksima Dizajniera/adkazać/
28.05.2023
«Isnuje zakanamiernaść: kali narod bieły, tym bolš usio cyvilizavana i pryjemna, kali ciomny, tym usio bolš chaatyčna i miarzotna».

sprava ž nie ŭ hetym. biełyja amierykancy nie žadajuć uspomnić, jak i dziela čaho ich prodki zavozili afrykancaŭ? kolki afrykancy zmahalisia za svaje pravy? ale dyskryminacyja isnuje dasiul

nu pra karennych amierykancaŭ (indziejcaŭ) navat nie vypadaje kazać
14
Chm/adkazać/
28.05.2023
dočka Maksima Dizajniera, heta standartnaja levaja brachnia. Pieršym rabaŭładalnikam u ZŠA byŭ čornaskury. Pałova tahačasnaj krainy vajavała za toje, kab rabstva nie było. I siońnia anivodnaja hrupa ŭ ZŠA nie karystajecca takimi šalonymi prefierencyjami, jak čornyja, ale heta nia tolki nie vyciahvaje hrupu na ŭzrovień inšych, ale navat škodzić joj, bo źnižaje płanku i pazbaŭlaje adkaznaści. 

Miarkuju, sprava navohuł nie ŭ kolery skury, a ŭ kultury adpaviednaj hrupy (nacynalnaj, rasavaj, relihijnaj). Rasiejcy, jakija vonkava padobnyja na jeŭrapiejcaŭ, ale ad jeŭrapiejskaści biaskonca dalokija - heta badaj najlepšy prykład. Ci ŭščent zrusifikavanyja biełarusy, jakija žyvuć zusim nie tak, jak ich hienietyčnyja braty palaki. 
1
Raisa/adkazać/
28.05.2023
dočka Maksima Dizajniera,a možiet davajtie vspomnim i obsudim, kak naši priedki žili pri kriepostnom pravie i v plemienach...!? 
21
dočka Maksima Dizajniera/adkazać/
28.05.2023
"jak ich hienietyčnyja braty palaki" čyvo? jakija-jakija braty?
6
Chm/adkazać/
28.05.2023
dočka Maksima Dizajniera, kali łaska, adukujciesia: https://www.svaboda.org/a/29847834.html  
10
dočka Maksima Dizajniera/adkazać/
28.05.2023
Raisa, davajcie. ale moža ŭ inšaj temie? pieraklučać, advodzić ad temy - heta taki kantorski pryjomčyk 
9
Mojša/adkazać/
29.05.2023
dočka Maksima Dizajniera, kantorka tut tolki ty))
0
dočka Maksima Dizajniera/adkazać/
29.05.2023
aha , kaleha )
4
Josik/adkazać/
28.05.2023
Bzdura niejkaja. Raskažycie, što niama ni ŭ kaho zbroi, akramia palaŭničych, što płan nielha ŭ aptekach nabyć, čyścieńka, biednieńka, abaviazkova ab subotnikach, ale nasielnictva nie maje anijakich pravoŭ. Tolki fonam možna hołas Adolfa H. i Alaksandra Ł. puścić.
1
Kak-to raz poet Basio Vzdumał vyjti na krylsio, A voźle dvieriej ochrana: Hdie na vychod propuśsio?(S)/adkazać/
28.05.2023
Josik, dyk sprava ž mienavita ŭ tym, što biednieńka) nastolki, što navat mihranty z bolš biednych zdavałasia b krain tut asabliva nie zatrymlivajucca
tamu... žyviem biednieńka, ale bieleńka)

nu a jašče klimat nie pad kalarovych... cipa taho
2
Tak, ale nia tolki/adkazać/
28.05.2023
Kak-to raz poet Basio Vzdumał vyjti na krylsio, A voźle dvieriej ochrana: Hdie na vychod propuśsio?(S), tak, ale nia tolki. 

Jość i taki aśpiekt: hrupoŭka Łukašenki nie dapuščaje na svaju terytoryju inšych bandytaŭ, u tym liku etničnyja hrupoŭki z Rasiei. Pra toje, jak tyja razharnulisia b u hramadstvie z amal rasiejskaj mientalnaściu i kalanulavym uzroŭniem nacyjanalnaj śviadomaści, možna tolki zdahadvacca. 
0
Płač Jarasłaŭny admianiajecca!/adkazać/
28.05.2023
Tak, ale nia tolki, kab nie "hrupoŭka Łukašenki", to nie było b tut užo nijakaj "amal rasiejskaj mientalnaści". A była b užo hruntoŭnaja nacyjanalnaja śviadomaść asensavanaja, i na vysokim uzroŭni. Jano tak i išło paśla razvału SSSR. Ale... Navat ciapier my majem razumieńnie nieabchodnaści svajoj ułasnaj dziaržavy biez anijakich złačynnych hrupovak, choć pakul što ŭ masie nie asensavali svaju dziaržavu ŭ detalach. I jašče prašu zaŭvažyć, što "etničnyja złačynnyja hrupoŭki" arudujuć i arhanizoŭvajucca jakraz u Rasiei, a nie na svaich etničnych radzimach, bo tolki ŭ Rasiei tradycyjna i kulturna zaŭždy "nie do zakonov".
2
tak, ale taksama troški nie tak)/adkazać/
28.05.2023
"kalanulavym uzroŭniem nacyjanalnaj śviadomaści" u tym-to i sprava, što zusim nie kalanulavaja jana ŭ nas
6
Tak, ale nia tolki/adkazać/
28.05.2023
Płač Jarasłaŭny admianiajecca!, >  kab nie "hrupoŭka Łukašenki", to nie było b  tut užo nijakaj… 

Vy mabyć z tych, dla kaho Łukašenka jość pryčynaj ŭsich biełaruskich bied? 

A ja, sa svajho boku, pamiataju, što Łukašenku abraŭ i ŭsie hetyja hady padtrymlivaŭ tutejšy narodziec z amputavanaj nacyjanalnaj śviadomaściu, jaki tut dahetul składaje bolšaść. I jaki ŭ 2020-m ledź nie prahałasavaŭ za krymnašaŭca abo hazpramaŭca. I vychodziŭ na pratesty nie tamu, što Łuka pazbaviŭ Biełaruś Niezaležnaści i pryrodnaha jeŭrapiejkaha losu, a tamu što "kołchoźnik" i "nadojeł" i nada "dimakraciju". Dyk adkul uziałasia b nacyjanalnaja śviadomaść? 

> prašu zaŭvažyć, što "etničnyja złačynnyja hrupoŭki"  arudujuć i arhanizoŭvajucca jakraz u Rasiei, a nie na svaich etničnych radzimach,  

Heta praŭda, jany kvitniejuć mienavita ŭ Rasiei. Ale ž "nie da zakonaŭ" - heta pra luboje hramadstva z maskoŭskaj kulturaj ŭ fundamiencie. Ad samoj Rasiei da t.zv. "Prydniestroŭja". I Biełaruś, jak dobrasumlennaja maskoŭskaja kałonija, tut nie jość vyklučeńniem. 
0
Płač Jarasłaŭny admianiajecca!/adkazać/
29.05.2023
Tak, ale nia tolki, oj, oj, oj.... Narodziec... U 1994 abraŭ i ciapier toj samy narodziec... Nu... Jašče jakuju hadaść vydumaj! Kali pamiataješ 1994-y hod, musiš pryznać, što patreba ŭ svajoj niezaležnaj dziaržavie była dosyć słabaja. Była praha spraviadlivaści i strach vyžyvańnia. U 2020 užo vyraznaja patreba ułasnaj dziaržavy i byli zhodnyja vybirać luboha, chto zdoleje śpichnuć karciežnika-intehrasta, falšyvaha haranta suvierenitetu. I samaje dziŭnaje, što vybrali! Nie adnaho, dyk zdoleli vybrać druhoha! Dakładniej druhuju. I vyjšli abaraniać svoj vybar, što śviedčyć nie pra rasiejskuju mientalnaść, a pra svaju. Moža nie takuju mientalnaść jak by chaciełasia rafinavanym knižnikam i letucieńnikam, ale svaju. Urešcie možaš i nadalej jenčyć pra "narodziec" i kałychacca ŭ svaim vydumanymi začaravanym śviecie, a realnaje žyćcio idzie svaim paradkam. Moža nie tak chutka jak i mnie by chaciełasia, ale ž... Chočaš kab chutčej - to i sam pastarajsia! )
3
Tak, ale nia tolki/adkazać/
29.05.2023
Płač Jarasłaŭny admianiajecca!,  > U 2020 užo vyraznaja patreba ułasnaj dziaržavy i byli zhodnyja vybirać luboha, chto zdoleje  śpichnuć 

Nakont luboha heta praŭda. Ale ž, vyraznaj patreby nie było i niama. Bolšaści, jak i raniej, całkam kamfortna i ŭtulna ŭ russkom mirie. Anivodzin z kandydataŭ pra Niezaležnaść u 20-m navat nie ŭzhadvaŭ. Naadvarot, praktyčna ŭsie vykazvalisia za padtrymańnie "braterskich suviaziaŭ" da kančatkovaha skonu Biełarusi. 

A pratesty… Vy pra tuju kalku chabaraŭskich? Z łozunham "ot Chabarovska do Briesta"? Nacyjanalna aryjentavanyja biełarusy dałučylisia da ich, ale ž nie viali ŭ ich rej, bo ich pa-raniejšamu vyraznaja mienšaść. Dla tutejšych nacyjanalizm - nie adziny šaniec na jeŭrapiejskuju budučyniu, a hetkaje strašydła, jakim jany pužajuć adzin adnaho. 

Ci źmianiła vajna niešta pryncypova ŭ hałovach narodca? Chočacca vieryć, što tak. Ale dokazaŭ tamu ja, pakul što, nia baču. 
1
Tak, ale nia tolki/adkazać/
28.05.2023
tak, ale taksama troški nie tak), ja z vami pahadžusia, kali budu chacia b raz na dzień čuć ad minakoŭ biełaruskuju movu ŭ Miensku. Prosty, nadziejny (choć i nadzvyčaj pabłažlivy) pakazčyk uzroŭnia biełaruskaści ŭ hramadstvie. 
0
Płač Jarasłaŭny admianiajecca!/adkazać/
29.05.2023
Tak, ale nia tolki, urešcie tak jano i było ad 1991 da 1994 hodu. U 1994 hodzie nacyjanalnyja siły technałahična nu prosta padaravali vybary papulistu i majem što majem. I raptam, za adnu noč, tut ničoha nie źmienicca. Stračany čas, ale Biełaruś žyvie.
0
Tak, ale nia tolki/adkazać/
29.05.2023
Płač Jarasłaŭny admianiajecca!, byli spryjalnyja ŭmovy, dia jakich sami tutejšyja u svajoj bolšaści nie spryčynilisia. Tamu biełarusy i nie vykarastali svoj šaniec. U adroźnieńnie ad tych ža litoŭcaŭ, jakija i spryčynilisia, i vykarystali. Ci adbudziecca takaja situacyja druhi raz za našym viekam - pahladzim. Ja b chacieŭ, kab vaš aptymizm spraŭdziŭsia, viadoma ž. 
7
Za Svabodu!/adkazać/
28.05.2023
Redneki i jabaćki braty nazaŭždy. Biez pravadyra i "paradka" žyć nie mohuć.
11
Kazik/adkazać/
29.05.2023
Za Svabodu!, niešta vy błytajecie. Kali vy pad rednekami majecie na ŭvazie pravych, to jany jak raz za minimizacyju roli dziaržavy. Ideał redneka - jon sam z drabavikom haspadar na svajoj fiermie, i nijaki čynoŭnik nie śmieje pryjści da jaho tykać palcam u sała ŭ sklepie. A voś levaki za toje, kab mudraja dziaržava ŭsich paličyła, u adnych zabrała, inšym razdała (asabliva ich elektaratu ŭ vyhladzie roznych mieńšaściaŭ). Biada pravych - što ich pradstaŭlaje Tramp, a nie jaki adekvatny respublikaniec.
11
Chm/adkazać/
29.05.2023
Kazik, dyk u ZaSvabody zaŭsiody ŭsio z noh na hałavu pierakulena. Pracavityja indyvidualisty redneki, u jaho "patrabujuć pravadyra". Śmiechu varta. 

A łajkiery, jak zvyčajna, prosta nie dumajuć hałavoj, a reahujuć na niejkija klučavyja słovy. 
1
Za Svabodu!/adkazać/
29.05.2023
Kazik, Rednek heta niehatyŭnaje słova, biełaruski anałah kałhaśnika i saŭka. Tak, našyja ultralevyja, a redneki ultrapravyja, ale ahulnaje-ciaha da aŭtarytaryzma i pravadyra (Tramp jarki prykład), pravincyjnaść, małaadukavanaść. I nie błytajcie narmalnych pravych, umoŭna kažučy Makiejna i Romni, z ultrapravymi nienaviśnikami svabody-Trampa i Karłsena, kumiraŭ rednekaŭ. Ja za pieršych i suprać druhich. I vybirajučy pamiž Bajdenam i Trampam, ja zaŭsiody za Bajdena. Ale ja byŭ za Romni i Makiejna suprać Abamy.
2
Za Svabodu!/adkazać/
29.05.2023
Chm, Voś vy jarki prykład ultrapravaha trampista, achviara prapahandy Takiera Karsłena i jamu padobnych. Svaje kazki raspaviadajcie siarod ich prychilnikaŭ, tut nie spracuje, durakoŭ trampistaŭ/rednekaŭ/iabaciek tut niama.
10
Chm/adkazać/
29.05.2023
Za Svabodu!, achchach, vy taki śmiešny i kranalny ŭ svaim abzyvanstvie. Voś by i z łohikaj u vas niešta skłałasia! 
1
Za Svabodu!/adkazać/
30.05.2023
Chm, Hladzicie Takiera, vaša "łohika" tam. A, jašče Trampa słuchajcie. Dva rednekaŭskich kumira.
10
Chm/adkazać/
30.05.2023
Za Svabodu!, razumiejecie, słuchać palityčnuju bałbatniu dy małpavać "modnyja" u haŭnapisak abzyvałki - heta pra vas. Ja ž źviartaju ŭvahu na praktyčnyja dziei i kroki Trampa, i jany mnie vielmi padabajucca. Navat pry tym, što baraćbu z hłybinnaj dziaržavaj, tobok sajuzam biurakrataŭ, śpiecsłužbaŭ i miedyjaŭ, što adkryta absłuhoŭvaje intaresy Dempartyi i skasoŭvaje pareštki demakratyi, jon praduŭ. 
10
Chm/adkazać/
30.05.2023
Za Svabodu!, u ZŠA niama kałhasaŭ, durnieńki. Tyja, z čyrvonaj šyjaj, atrymali svoj zahar ułasnymi kryvioj i potam na ŭłasnych ziamli i technicy. Heta absalutna volnyja i samadastatkovyja charaktary. I jany srać chacieli na zaležnych ad dziadzi i paviestački partyi libieralnych pisak, jakich vy tut staranna małpujecie nieviadoma dla čaho :-) 
2
Amierykaniec/adkazać/
30.05.2023
Za Svabodu!. Usie pračytajcie, što Za Svabodu! kaža, bo heta praŭda. Chto jość z mahčymaściu dumać niezaležna, tyja dakładna suprać trampa. I jašče: dakładna ŭ našaj miascovaści znaki za trampa stajali na samych strašnych, halečnych damach, bieły musar, tak zvany: jaho elektarat.
9
American /adkazać/
30.05.2023
Za Svabodu!, pročitaj pro makkiejna staťju v rollinh stounz. A ‘Maverick,' Revisited, potom budieš pieť pieśni pro nastojaŝich pravych. 
0
Za Svabodu!/adkazać/
30.05.2023
Chm, Tak, jabaćki i redneki rozumu nie majuć, ja zrazumieŭ. Vaš uzrovień heta malicca na Trampa. Ale mnie i bolšaści, što ŭ Biełarusi, što u ZŠA, vašyja kumiry nie cikavy. Ciemrašalstva, pravadyrstva, reakcyjanizm, heta tolki vam, ultrapravym, cikava.
2
Amierykaniec/adkazać/
30.05.2023
Chm, adkul vy vypaŭźli z takim ujaŭleńniem pra rednekaŭ, ci bačyli choć adnaho? Bzdura.
9
Chm/adkazać/
30.05.2023
Za Svabodu!, Ja: redneki pracujuć ułasnymi kryvioj i potam na ŭłasnych ziamli i technicy. Tobok heta absalutna samadastatkovyja ludzi, nie kałhaśniki 

Zasvabodu: Tak, jabaćki i redneki rozumu nie majuć, ja zrazumieŭ

Baču, sens navat prostaj repliki, źviernutaj da vas, dla vas niedasiažny. Dy j navošta, kali jość arhančyk ŭ hałavie! 
9
Chm/adkazać/
30.05.2023
Amierykaniec, Viedajecie, ja nie lezu ŭ čužoje žyćcio, ale mnie niejak bolš simpatyčnyja ludzi, jakija sami na sabie zarablajuć, čym tyja, chto ŭ čaćviortym pakaleńni žyvie na čužyja padatki, albo tyja, chto hałasuje za taki stan rečaŭ. 
Darečy, ci nikoha z vas, levych imihrantaŭ z był. saŭku, nie ciahnie ryhać ad samoha siabie? Vy pryjechali z krainy, jakaja hučna na ŭvieś śviet lasnułasia pad ciažaram tych samych polisiz, jakija prasoŭvajuć ciapier t.zv. libierały. Vam było, kudy źbiehčy. A kudy potym vašyja dzieć pabiahuć? 
18
Chm/adkazać/
28.05.2023
> ŭ 1980-ja hady brudnyja i słabaaśvietlenyja stancyi mietro byli sapraŭdnym piekłam. 
Usio tak, potym praź niejki cud niujorkcy ačuniali i abrali sabie meram Respublikanca Džulijani, jaki pačaŭ dziejničać, i ŭžo ŭ 90-ja złačynnaść istotna pamienšyłasia, i Niu Jork pieratvaryŭsia na prystojnaje miesca dla žyćcia. 

Ale, nažal, heta była časovaja palohka. Spačatku palavieŭšyja ŭ kamfortnym asiarodku mieścičy abrali meram kamunista DyBłazija, a ciapier, jak užo amal paŭsiul paviałosia - čarhovaha čornaskuraha Demakrata. Uzrovień złačynnaści streliŭ navierch, miatro znoŭ stała niebiaśpiečnym miescam, dzie štotydzień kahości kalečać, hvałtujuć ci šturchajuć pad ciahnik. Praz hetkuju situacyju sa złačynnaściu siaredni i vyšejšy kłas iznoŭ pačaŭ ŭciakać z horadu i sa štatu. Demakraty hetamu tolki ciešacca, bo dola ichniaha elektaratu praz heta ŭzrastaje. A voś sam vialiki horad ciapier, bajusia, čakaje los Čykaha, a dalej i Detrojtu. Z usimi prypynkami. 

To nie dziva, što amierykaniec u mienskim mietro kajfuje. 
8
Amierikos/adkazać/
28.05.2023
Chm, diBłazio kommunist? Vy čto kuritie, uvažajemyj? Poniatno čto myśliť słožno, no nie nastolko žie!
12
Chm/adkazać/
28.05.2023
Amierikos, cikava, pad jakoj kamianiukaj vy prasiadzieli apošnija dziesiać hod, kali nia viedajecie, kim jość Tavaryš Bił. Vychavany baćkami-simpatyzanami SSSR, siabar sandynistaŭ i amatar Fidela Kastra, jaki ŭ intervju cytuje Marksa i Hievaru dahetul. Kim by jon moh być, ha? 
8
Amierikos/adkazać/
28.05.2023
Chm, on člen kompartii ili čto-to kommunističieskoje vniedriał? Zauriadnyj libierał. Priviedi choť odin avtoritietnyj istočnik v podtvierždienije jeho jakoby kommunizma? Dla takich kak ty i Obamm kommunist.
11
Chm/adkazać/
29.05.2023
Amierikos, mo vam jašče skan partbileta prynieści z numaram? 

A ci Abama taksama ŭ 80-ch naviedvaŭsia ŭ hości da Manuela Artehi dy adznačaŭ ułasny miadovy miesiac na Kubie? Kali nie, to značyć, DyBłazija pakul što jašče nie zusim norma navat dla takoj biessaromnaj kodły, jak Dempartyja. 

Nie razumieju, jakija "avtoritietnyje istočniki" patrebnyja dla ahulnaviadomaha. Suviazi DyBłazija z kamuinstami ŭžo hod 10 nie sakret: https://dailycaller.com/2013/10/31/bill-de-blasios-radical-socialist-ties/ 

Što z kamunistyčnaha jon "vniedriał"? Zvyčajnyja dla levych rečy: pieraraźmierkavańnie srodkaŭ ad tych, chto pracuje, da tych, chto nie pracuje, pabłažlivaść da "kłassovo-rasovo-blizkich", asabliva da kryminalnikaŭ, Kali vy nie bačycie suviazi pamiž levaj palitykaj i bamžami ŭ mietro - heta prablema vašych hłuzdaŭ. 
11
American /adkazać/
29.05.2023
Amierikos,U Obamy otiec był kommunistom. Sam Obama marksist po svojej idieołohii. Ty by choť niemnoho rabotał hołovoj nu ili chotiaby starałsia.  
1
Amierikos/adkazać/
29.05.2023
Chm, Obama žieniłsia s koncie 90-ch. Kakoj miedovyj miesiac v 80-ch? Mer horoda nie opriedielajet socialno-ekonomičieskuju politiku štata. Možiet vniedriať kakije-to socialnyje prohrammy, i nie boleje toho. U priezidientov rabota takaja vstriečaťsia s lidierami raznych hosudarstv. Čierčil so Stalinym vstriečałsia, on kommunist? Jeśli praktiku socialnoho pierieraspriedielenija sčitať kommunizmom, tohda nado połmira sčitať kommunizmom. Luboje hosudarstvo provodit kakije-to socialnyje prohrammy za sčiot pierieraspriedielenija sriedstv. Eto obyčnaja praktika. Ni Tramp, nikakije druhije riespublikancy socialnyje prohrammy połnosťju nie otmieniali. Druhoje dieło oni ich uriezajut. Ssyłka tupaja - istočnik niesieŕjeznyj. Opiať taki, vsia tvoja pisanina eto tupyje i primitivnyje domysły. Chočieš dokazať obratnoje - prišli sieŕjoznuju ssyłku.
11
Chm/adkazać/
29.05.2023
Amierikos, > Obama žieniłsia s koncie 90-ch. Kakoj miedovyj miesiac v 80-ch?  
Ci vy razumiejecie biełaruskuju movu? Chiba ja pisaŭ pra Abamu, jaki zachaplaŭsia sandynistami i ładziŭ u ZŠA zbory hrošaj dla ich (nahadaju, što ichnimi sapraŭdnymi sponsarami tady byli Kuba i SSSR)? Nie. Heta ŭsio napisana pra DeBłazija. 
> Ssyłka tupaja - istočnik niesieŕjeznyj. Opiať taki, vsia tvoja pisanina eto tupyje i primitivnyje domysły. Chočieš dokazať obratnoje - prišli sieŕjoznuju ssyłku. 
A mnie padajecca, što heta nie spasyłka, jakuju vam łaskava dali, "tupaja", a jaje adresat trochi durnavaty, bo niazdolny ŭspryniać ahulnaviadomyja rečy. Pra jakija adpisałasia navat kišennaja hazieta Dempartyi: https://www.nytimes.com/2013/09/23/nyregion/a-mayoral-hopeful-now-de-blasio-was-once-a-young-leftist.html 
I da taho ž niaŭdały demahoh: maŭlaŭ, adnyja palityčnyja siły padvyšajuć dolu niepłacielščykaŭ padatkaŭ, a inšyja namahajucca jaje pamienšyć, a razam usich treba "sčitať kommunizmom." 
Nie, brachunie, sacyjalistami treba ličyć adno tych, chto imkniecca dadatkova abciažaryć tych, chto zarablaje, kab kuplać elektaralnuju padtrymku tych, chto nie zarablaje. U tym liku i Abamu. A voś kamunistami nazyvajuć tolki vybitnych frykaŭ kštałtu DeBłazija. Heta pakul što, bo ŭsio napieradzie. 
I jašče raz nahadaju, moj pačatkovy pojnt navat nia u tym, što kankretny DeBłazija lavak, a ŭ palaviełym Ńju Jorku, jaki abiraje sabie padobnych frykaŭ, i, zdajecca, kančatkova pierasieŭ na ciahnik, što idzie ŭ adzin kaniec: u Detrojt.  
0
Amierikos/adkazać/
29.05.2023
Chm, čitaj vnimatielno once was… kohda-to był levym. Levym, a ty pro marksizm tut honiš. Kohda-to był… Tak i Makronom levyj, i dažie Boris Džonson - tožie marksistami nazovieš? A Soros tožie marksisty?! Tohda po tvojej uŝierbnoj łohikie imienno marksisty finansirujut biełorusskuju oppoziciju. Idi ty na i so svojej Amierikoj, i so svojej boŕboj za śvietłoje buduŝieje biez marksistov i ćvietnych.
11
Chm/adkazać/
29.05.2023
Amierikos, aha, nastolki "kohda-to był levym", jaki ŭ 2020-ch cytuje Marksa i Hievaru, zmahajecca z ułasnaj palicyjaj zamiest kryminału  i vystaŭlaje svajho čornaskuraha syna u svajoj palityčnaj rekłamie zamiest siabie samoha. Nu naturalny Borys Džonsan! 

A što tyčycca spasyłki, jakuju vy, viadoma ž, dalej zahałoŭka nie čytali, to kali ŭžo levaja NYT nazyvaje kahości leftystam, to heta akurat taja samaja historyja pra "vyhnali z hiestapa za źvierstvy". 

Zrešty, ja ŭžo zrazumieŭ vaš styl dyskusii: fakusujsia na małaznačnaj drobiazi, zapluščvaj vočy na šyroki kantekst i łohiku. Tamu adkazvać nia treba.  
42
Amierikos/adkazać/
28.05.2023
Biełych bomžiej i opustivšichsia v Amierikanskom mietro tožie chvatajet, tak čto daleko nie vsie tam čiernyje. Ja lično udivlajuś v kakuju kłoaku tianut Biełaruś borcy za diemokratiju.
1
rašn hou chom/adkazać/
28.05.2023
Amierikos, riedniek, tak prijezžaj v sosud, nie mučaj siebia, raz v štatach u tiebia vsie tak płocho.
18
Amierikos/adkazać/
28.05.2023
rašn hou chom, kstati, sobirajuś, čtob ty znał. Dom užie postroił. A ty jed́ siuda ni pomojku, budiet tiebie sčasťje.
5
American /adkazać/
29.05.2023
Amierikos,pomojka u tiebia v hołovie i v dušie. dažie pri naličii bomžiej na ulicie i v mietro krupnych horodov  Amierika vsie jeŝie kuda łučšie Łukašienkovsko-rosijskoj Biełarusi. Chamstvo v mahazinach, obŝiestviennom transportie i hosučierieždienijach nikuda nie diełoś. vsia driań v Amierikie ot marksistsko-leninskoj idieołohii i tiech kto etu idieołohiju protałkivajet v obŝiestviennuju žizń strany. 
13
Amierikos/adkazać/
29.05.2023
American , łučšie dla koho? Kto koncy s koncami jele svodit i živut po uši v dołhach vkałyvaja kak papa Karło? I dla žitielej vymirajuŝich horodov s priestupnosťju i narkomanijej?
3
Amierikos/adkazać/
29.05.2023
American , jasno. Koročie, Amierika - strana pobiedivšieho marksizma. A počiemu kompartiju nie praviaŝaja? :) A sankcii s Kuby i KNDR zabyli śniať?
12
Chm/adkazać/
29.05.2023
Amierikos, Čamu heta "zabylisia"? A moža heta vy zabylisia na toje, jak Abama jeździŭ na Kubu i "narmalizavaŭ" adnosiny tak, što Trampu daviałosia potym viartać častku sankcyj? 

Abama zrabiŭ heta biez usiakich sastupak z boku kamunistaŭ, zaŭvažu. Palityčnyja viaźni jak siadzieli, tak i praciahvajuć siadzieć. Prosta dla sacyjalista Abamy kubinski režym nie taki ŭžo daloki idejałahična. 
2
biełpartyzan/adkazać/
28.05.2023
i nie kažycie. U Paŭnočnaj Karei taksama usie "čynna i błaharodna"  jeduć
2
Donald/adkazać/
28.05.2023
Čamu niama videa bierlinskaha U-Bahn 1940 hodu?
4
Nelsan Mandeła/adkazać/
28.05.2023
Zakazucha. Jak dva palcy ab asfalt zakazucha ad Azaronka. A vy tut usie i papłyli, jak pa trubach.
2
Pan z-pad Rudni /adkazać/
28.05.2023
Heta tamu, što litviny - samaja šlachietnaja nacyja ŭ śviecie!
8
Antek/adkazać/
28.05.2023
Pan z-pad Rudni , a učiebnyj pišut čto kriesťjanskaja.
1
Pan z-pad Rudni /adkazać/
29.05.2023
Antek, heta takija jak vy pra siabie pišuć.
8
Antek/adkazać/
29.05.2023
Pan z-pad Rudni , a ty tipa iz pomieŝikov i dvorian? Kłaśsikov biełorusskoj litieratury počitaj. Kołosa, Kupału, Mieleža, Čornoho. A vsie eti vaši vyšivanki, kotoryje napialivajetie, ich dvorianie nie nosili, eto kriesťjanskaja tradicionnaja odiežda.
10
American /adkazać/
29.05.2023
kto tut pišiet pro rasim amierikanciev?  priviedu korotkuju statistiku količiestvo čiernych v SŠA 13% Čiernyje sovieršajut 51% ot vsiech tiažkich priestuplenij.  60% priestuplenij na rasovoj počvie sovieršajetsia čiernymi žitielami SŠA. Možno prodołžať etu viesiełuju statistiku, no vy uporno budietie  povtoriať komunističieskuju propahandu.  
4
Amierikos/adkazać/
29.05.2023
American , a ty nie znał čto priestupnosť imiejet socialnuju podoploku? Čiernych diesiatki let v hietto v niŝietie vośpityvali, vot i vośpitali siebie na hołovu.
4
Śnid/adkazać/
29.05.2023
Amierikos, v SŠA sobirajetsia statistika priestuplenij v tom čiśle i s učiotom matierialnoho sostojanija, sravni urovni priestupnosti u biełych i čiornych s odinakovym urovniem dochoda i ubiediś v svojej niepravotie.
Da, čiernyje riealno nastolko płochi. Niet, eto nie iz-za socialnych faktorov. I čiem bolšie ich budiet v Jevropie, tiem skorieje u jevropiejciev propadiot povod śmiejaťsia nad amierikancami, t.k. ich mietro tožie prievratitsia v ad.
9
Amierikos/adkazać/
29.05.2023
Śnid, počiemu v biełych biednych rajonach priestupnosť vyšie čiem v bohatych čiernych? I voobŝie čiem biednieje tierritorij tiem vyšie urovień priestupnosti. Priestupnosť imiejet socialnuju podoploku - eto naučnaja aksioma. Pravda u takich kak ty vsio šivorot navyvorot, i Obama marksist. Jevropa tvoja zahibajetsia po toj žie samoj pričinie. Potomu čto im privilehirovannomu kłassu plevať na svoj narod.
0
hy /adkazać/
30.05.2023
Amierikos,  v RB i v RF koł-vo tiažkich priestuplenij na 100t vyšie čiem v SŠA i ES. V razy.  
7
Amierikos/adkazać/
30.05.2023
hy , davaj boleje dietalnuju kartinu. Sriedi koho? Čiernych, biełych, biednych ili bohatych? Śmiešivaja vsio v kuču nikohda ničieho nie pojmioš.
0
hy/adkazać/
31.05.2023
Amierikos,  sovsiem nie soobražajetie?
2
Common sense /adkazać/
29.05.2023
V koncłahieriach u Adolfa tožie był poriadok. Novyje fašiki opiať chotiat "poriadka" .V ciełom hladia na eto vidieo vspomniłaś istorija,kohda ktoto znamienityj prijechał v SSSR i uvidieł passažirskij avtobus, to on sprosił u soprovoždajuŝich, kuda jedut eti ludi,počiemu u nich vyražienije lica kak budto ich viezut na električieskij stuł?
8
Amierikos/adkazać/
29.05.2023
Common sense , zajdi v mietro v Vašinhtonie i posmotri na lica - radosti ty tam mnoho nie uvidiš, jeśli nie pod narkotoj.
11
Chm/adkazać/
29.05.2023
Common sense , Amierikos, ale ž hetymi kryminalna-narkamanskimi asiarodździami dziesiacihodździami bieśpierapynna kiruje Dempartyja, tobok levyja papulisty. I stanovišča tolki paharšajecca. Ci hety biassprečny fakt, nie navodzić vas na niejkuju, nu moža, dumku?... 

Naprykład takuju, što elektarat, u jakim šmat abduranaj halečy, abiraje papulisckija ŭłady, jakija abiacajuć zabrać resurs u niejkaj "varožaj" straty (bahaciejaŭ, abo biełych, abo mužčyn i inš.) i padzialić pravilna, što vymušaje biznesy biehčy, što pavialičvaje adsotak halečy ŭ elektaracie, što ŭ svaju čarhu… dalej praciahnicie sami.  

Darečy, ja nia viedaju, ci čornyja sapraŭdy masava durniej za inšyja rasy, ale ja viedaju, što, kali levyja prapahandujuć siarod čornych kulturu čornaj biezzahannaści i niepazbyŭnaj biełaj viny, to ŭ vyniku čornyja, jakija stajucca achviarami prapahandy, sapraŭdy durniejuć i horš dajuć sabie rady ŭ sacyjalnaj kankurencyi. 
5
Amierikos/adkazać/
29.05.2023
Chm, eto ty čiernym i svojemu rabotodatielu rasskaži vživuju, ty ž boriec. A voobŝie mnie vaši tiorki po barabanu. Boriś tam sam za biełuju rasu.
0
Common sense /adkazać/
29.05.2023
Chm, udivitielnoje dieło,no v riespublikanskom zažopje nikto nie chočiet žiť. Počiemu ty nie živioš v Montanie ili Vajominhie? Vsie normalnyje miesta hołosujut za diemokratov
10
Chm/adkazać/
29.05.2023
Amierikos, a našto ž vy tady naohuł ščamilisia ŭ dyskusiju sa svaim cennym mierkavańniem, kali nie majecie ni arhumientaŭ, ni navat intaresu abaraniać jaho? 
0
Amierikos/adkazać/
30.05.2023
Chm, ja s idiotami diskuśsij nie viedu. Mnie eto začiem? U tiebia śviet klinom na Amierikie sošiełsia, a mnie ona s boku pripioku. Spasaj jejo ot marksistov (kotorych niet) sam.
7
Chm/adkazać/
30.05.2023
Amierikos, ale ž žałosnaje bałbatańnie "prynisicie mnie ssyłku, niet druhuju" z nastupnym źlivam kštałtu "mnie nie inciriesna vaša Amierika" - heta nie dyskusija, a kłaunada. Ale ładna. 
10
Chm/adkazać/
30.05.2023
Common sense , "narmalnyja miescy" - heta Detrojt? Bałtymar? Sent-Łuis? Čykaha z najvialikšym uzroŭniem zabojstvaŭ? 

Tak, siońnia praktyčna ŭsie bujnyja harady hałasujuć za levych. Heta nastupstvy demahrafičnych źmienaŭ i prasranaj paŭstahodździa tamu adukacyi. Ale voś jakaja reč: čym dolš amatary libieralnaj paviestki kirujuć hetymi haradami, tym u bolšy zaniapad prychodziać tam spravy. 

Dla mienia zahadka, čamu vy ŭzhadvajecie pieryfieryjnyja Mantanu dy Vajominh (čamuści nie Techas abo Fłorydu), kali tema razmovy - Ńju-Jork, jaki byŭ adpoŭzšy ad kraja ŭ 1990-2000-ch pry Džulijani dy Błumbierhu, ale ciapier adnaviŭ svoj šlach za zaniapadu. Čamu? 
2
Tamara./adkazać/
30.05.2023
Chm, nie, biarem maleńki štat Dełavier i adnu jaho county. Niama haradoŭ vialikich, ŭsiaho 250000 čałaviek, 4 školnych okruha, biełyja, čornyja, chispaniks, paŭsiul adnolkava. Za demakrataŭ bahatyja rajony hałasujuć, za respublikancaŭ strašennaja haleča. Damy ŭ respublikanskich zip kodach napałovu ci bošš tańniejšyja, škoły ŭ resp zip kodach - takoje ž łajno. Voś i ŭsie razmovy. Niezaležnyja i svabodnyja redneki na pravierku akazvajecca biełym musaram na vełfer.
9
Chm/adkazać/
30.05.2023
Tamara., ja pryvioŭ kankretnyja nazvy słavutych kaliści haradoŭ, jakija ŭžo zabili abo amal zabili levyja palityki, a vy paraŭnoŭvajecie ich ź niejkimi flyover states, a taksama raspaviadajecie kazki, što za Respaŭ hałasuje adno haleča. 

Kali b było tak, jak vy kažacie, to mo niejki ź pieraličanych mnoj niaščasnych haradoŭ mieŭ by chacia b adnaho Respublikanskaha mera za apošnija paŭstahodździa, praŭda? Ale anivodnin ź ich nia mieŭ. 

Kali b było tak, jak vy kažacie, ci ŭciakaŭ by masava siaredni kłas z Demakratyčnych zapaviednikaŭ? Z taho ž Ńju-Jorka ŭva Fłorydu, jak maci šalonaj Akazii? Ci pierajechaŭ by Iłan Mask razam z zavodam z Kalifornii ŭ Techas? 

Tak, niechta z uciekačoŭ navat nie dakiemić suviazi svajho papiaredniaha hałasavańnia z vymušanymi ŭciokami, ale ž jany faktyčna prahałasavali nahami suprać levaj palityki. 
0
Tamara/adkazać/
31.05.2023
Chm, kali łaska, kali viedajecie pnhielki poosta pahuhlicie. Pa zip kodach statystyku. Nabirajecie: zip codes luby štat votes distribution, potym welfare, potym house prices, potym pahladzicie school district rates, što jašče pryjdzie da hałavy. Heta niekalkt krokaŭ, ale nie składana.
0
Tamara/adkazać/
31.05.2023
Chm, z Maskam chutčej za ŭsio nałohi. Ja viedaju Dełaver, dyk heta demakratyčny naskroź štat, maleńki, i ŭ im ničoha niama: vytvorčaści ihd. I viedajecie što: pracient karparacyj zaškalivaje, usie imknucca zarehicca ŭ Dełavery, bo šalonyja nałohavyja ilhoty.
0
Tamara/adkazać/
31.05.2023
Chm, vo hlańcie. Plavaŭ Mask na ŭsio, hałoŭnaje prybytak . Nabiarycie incorporating-in-delaware forbes
3
Chm/adkazać/
01.06.2023
Tamara, moža vy lepiej "pahuhlicie", ź jakich štataŭ i u jakija amierykancy masava biahuć? 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_U.S._states_and_territories_by_net_migration 
1
bhagawan/adkazać/
29.05.2023
jość mierkavańńie, što źnižeńnie ŭzroŭnia złačynnaści ŭ 90-jz zviazana z zabaronay vyrabu i realizacyi etylavanaha benzinu, dziakujučy čamu zabrudžańnie śvincom z 70-ch pačało źnižacca.
2
Renthien/adkazać/
29.05.2023
Letaś vyjazdžaŭ ź Biełarusi aŭtobusam, u 2 hadziny nočy. Niejmaviernaja kolkaść bamžoŭ, jaŭkałaŭ, dy inšych kłašaraŭ švendajecca ŭ taki čas pa vakzale dy naŭkoł jaho. Amerykos, maješ cudoŭny šaniec paznajomicca, jany lepš za svaich amerykanskich kalehaŭ. Koler ich skury, što praŭda, vyznačeńniu nie padlahaje, mažliva, vy jaho j vyznačycie... :) Dy j rabotu lohka znojdziecie, na 1000-1500 r. paŭsiul šukajuć pracoŭnych. Ci vy raźličvajecie atrymlivać asałodu ŭ svaim biełaruskim domie atrymlivajučy amerykanskija svaje zarobki ? Nu, u takim vypadku, možacie pabrechvać u bok štataŭ. ;)
15
Amierikos/adkazać/
29.05.2023
Renthien, mnie tvoi stradanija i opyt tvojej žiźni po barabanu. Pieriejed́ ot bomžiej kuda-nibud́ podalšie.
0
Renthien/adkazać/
29.05.2023
Amierikos, uzajemna. Darečy, nichto ich u reziervacyjach nie trymaŭ, u sacyjalna aryjentavanaj dziaržavie žyvuć, krainie dla žyćcia )
12
Amierikos/adkazać/
29.05.2023
Renthien, chodi čaŝie po nočam po vokzałam. Najdieš tam priklučienij na svoju ….
0
Renthien/adkazać/
29.05.2023
Amierikos, uuu, jak u vas usio zapuščana. ) U Biełarusi pryhodaŭ možna znajści 24/7, i nia tolki ŭnačy, i nia tolki na vakzale, kali vy nia viedali... Heta ž vam nie Luksiemburh, nie Osła i nie Rejkjavik jakiści... Ale ładna, sami ŭsio zrazumiejecie, bo nia durań ža, kali ŭ svoj čas u ZŠA apynulisia...)
10
Amierikos/adkazać/
30.05.2023
Renthien, ja žił v Afrikie, Brazilii i Amierikie po rabotie. A nie opynułsia, kak ty hovoriš. Rabotaju v bolšoj mieždunarodnoj orhanizacii.
10
Chm/adkazać/
30.05.2023
Renthien, > nia durań ža, kali ŭ svoj čas u ZŠA apynulisia
Kali ajcišnik, dyk lohka moža być i durniem. Prynamsi, suviazi pamiž pasileńniem levaj paviestki, abrańniem dvuch zapar levych meraŭ i viartańniem kryminała ŭ mietro i na vulicy jon nie razumieje. 
7
American /adkazać/
30.05.2023
Amierikos, to jesť synok činovnika, približiennyj k sovietskoj elitie . Traktora s Mazami biełaruskije prodavali ili v Biełarusnaftie trudiliś?  
0
Renthien/adkazać/
30.05.2023
Amierikos, "bolšaja mieždunarodnaja kompanija" taksama ŭ Biełaruś pierajedzie, razam z vami, ratujučysia ad złobnaha amierykanskaha mietrapalitena ? I chto ž jaje tak praklaŭ ? :))
1
JANKA/adkazać/
30.05.2023
MIATRO 2023 🚇 Henaha aŭtara «amerykoksa» chtości zhvałtavaŭ u jahonym ajčynnym miatré?! Kolki tamaka navohuł było źbita ludziami j ciahnikami, źnieprytomnieła albo biasśledna vyparyłasia? Tamu treba hladzieć na ličby, a nie na kidkija, koleru kryvi j strachu, farby. Bo imi možna panapeckać vyjaviščy ci nie ź luboha miatra. 😱 Naprykład, u tak zvanym Msk u padziemcy kahadzie chtości z razhonu šturchaŭ — A-a-a! Šlop. — ludziej na rejki. Dy sami pasažyry, kali čytać zvodki, byccam niaredka tamaka skačuć jak ašalełyja pad ciahniki, i tyja biazbožna truščać ich i hrafiki ruchu. Plus, sam «paravoz» za tak moža spynicca miž stancyjami na paŭhadzinki, maŭlaŭ, što dzieści štości prarvała (a kab vas parvała!) ci parvała. 🔊 A voźmiem za žabry ichnich mašynistaŭ i robataŭ-dyktaraŭ. Zdajecca, jany zdavion źniasilili, bo, jak śled, nia zdolnyja hučna, kab było čutna, abviaščać prypynki j usio, što treba. Niecenzurnych nadpisaŭ niama, reklamy na stancyjach i navat u ciahnikóch amal niama, zručnych čytelnych ukazalnikaŭ, pišy, niama taksama — u vačej haściej haródku prosta stres! A vočy mieścičaŭ, jak śled, avochci, u pałonie ŭ dalkažykaŭ... I jašče možna pačuć, jak stohnuć daŭno sastarełyja marščynistyja stancyi j pierachody, niahiehła padhrymavanyja, a-la karoŭniki, niejkaj šera-biełaj vapnaju j pracham byłoj vieličy. 🧟‍♂️ To bok, paŭsiul možna znajści svoj niehatyŭ. Voś što heta za pryšpilnyja «mana-momietry», na pałovu schavanyja źvierchu ŭ mienskich vahonikach?! I što za sami začynienyja z usich bakoŭ vahony — niby strach klaŭstrafoba j naŭprost strach? A kali rušyć pažar albo mańjak, jak pierabiehčy na chodzie ź pieršaha vahonu padałéj u siomy? I tamaka nie hvałtujuć? Praŭda? Nie, nu, choć by maralna..?
2
Amierikos/adkazać/
30.05.2023
[Red. vydalena]
8
Amierikos/adkazać/
30.05.2023
JANKA, ty otkuda, čudo čudiesnoje? Dažie po stilu piśma vidno čto kadr tot jeŝio, vniesistiemnyj, miahko hovoria.
0
JANKA/adkazać/
30.05.2023
Amierikos, rodam ź Viciebščyny. :)
8
Amierikos/adkazać/
30.05.2023
JANKA, napiši jeŝio čto-nibud́. Takoj otvał boški riedko hdie možno uvidieť.
9
Amierikos/adkazać/
30.05.2023
Vot i vsio vstajot na svoi miesta: eti novojavlennyje patrioty Amieriki i žiestočajšie poborniki diemokratii sami priznajut čto živut v stranie hdie ich nazyvajut biełym musorom. Strana dla žiźni, koročie.
4
ja šče j vyšyvać mahu/adkazać/
30.05.2023
Amierikos, heta čuda zdajecca chacieła pracavać u Našaj Nivie. i vielmi kryŭdavała, što jaho nie ŭziali
a ciapier prykińcie - vy kožny dzień čytali b padobnyja opusy) vy praŭda hetaha chočacie?)
4
Amierikos/adkazać/
31.05.2023
ja šče j vyšyvać mahu, da, sohłasien, eto niečto, samorodok v svojom rodie. Priamo Łukaš Kaluha kakoj-to :)
4
Čiernyj — eto krasivo!/adkazać/
31.05.2023
Na vidieo vižu ludiej, čto stydiatsia svojej prirody, ćvieta koži, svoich kurčavych vołos.
Ot načała vriemien zdieś žili krasivyje čiernyje ludi s čiernymi kak smol vołosami — hordyje ochotniki i izobrietatieli. I zvaliś oni hordo — Čiernaja Ruś! Potom prišli biełyje ludi s juha i skazali, čto vaša koža hriazna, vaši vołosy hruby, nie tak choditie, nie tak hovoritie… Vot, piemza — tritie kožu do śmiertnoj bielizny. I stali krasiť vołosy v žiełtyj i horiačimi płojkami diełať ich priamymi. I stali zapuhannymi i amorfnymi. I stali zvaťsia rabskim imieniem — Biełaja Ruś. Blednaja kopija biełych ludiej. Viałyj zombitrieš...

No ja čiernyj i horžuś etim! Horžuś svojej ebonitovoj kožiej, niepokornymi vołosami, sieksualnym appietitom i čuvstvom ritma!

Dołoj biełoje rabstvo!
Daješ Čiernuju Ruś!

0
Čysta dziela sotaha kamientu/adkazać/
02.07.2023
:)
Kab pakinuć kamientar, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera