Znajści
Ałharytmičny łacinski varyjant
20.05.2023 / 14:0029RusŁacBieł

Jak skazać pa-biełarusku «piataja točka»?

Ruskaje słova «točka» ŭ biełaruskaj movie ŭ zaležnaści ad kantekstu pieradajecca pa-roznamu.

Słovy «kropka» i «kropla» majuć adno pachodžańnie — ad słova krapić. Niešta maleńkaje na piśmie ci na karcinie my možam nazvać kropkaj.

Słova ž «punkt» panuje ŭ matematycy, hieahrafii, technicy, vojsku i inšych halinach. Pa-biełarusku skažam «punkt na karcie», «punkt hledžańnia» i «punkt kipieńnia».

Ruski vyraz «piataja točka» možna pierakłaści jak «piataje miesca» pa anałohii z «miakkim miescam» (U. Karatkievič, I. Šamiakin) dy «zadnim miescam» (V. Bykaŭ).

Adnak mnohija słoŭniki ŭklučajuć hety ruski frazieałahizm da žarhonu dy arho, tamu lepiej karystacca našymi słovami: dupa, azadak, zadnica ci sraka. A ŭ navukovych tekstach — jahadzica.

Majecie inšyja varyjanty ci pytańni? Pišycie ŭ kamientarach!

Nashaniva.com

Chočaš padzialicca važnaj infarmacyjaj
ananimna i kanfidencyjna?

Клас
71
Панылы сорам
8
Ха-ха
46
Ого
3
Сумна
1
Абуральна
1
0
Supovoj pakietik/adkazać/
22.05.2023
Anfisa i vsie ostalnyje, prieždie vsieho, prostitie, čto otvieču na russkom. Urovień mojeho vładienija movoj, kotoruju ja lublu, nie dopuskajet jeje publičnoho primienienija, i etot urovień imiejet objektivnyje pričiny. - K diełu. V Eriec-Israel, jeŝie do toho, kak hosudarstvo Izrail było oficialno provozhłašieno, suŝiestvovało niečto podobnoje - institucija, imievšaja pravo štrafovať koho by to ni było za publičnyje razhovory na idišie. Idiš sčitałsia jazykom hałuta (t.ie., izhnanija, čto było sinonimom pozornoho unižienija jevriejev v diasporach). I odnim iz piervych popał na takoj štraf... nacionalnyj jevriejskij poet Chaim-Nachman Bialik, kotoryj, koniečno, stichi pisał na ivritie, no razhovarivať priedpočitał na rodnom jemu idišie. Bialik był šokirovan i podavlen. No PRINCIP srabotał: siehodnia v Izraile vsie obŝajutsia na ivritie, a idiš... idiš stał jazykom konsiervativnych mieńšinstv. Moral: štrafy, kohda rieč idiet o jazykovoj problemie, diejstvienny.
0
kchie-kchie/adkazać/
22.05.2023
Supovoj pakietik, iźvinitie)
Valka-stakan - heta ž vaša tavarka
nu a chule

0
raman/adkazać/
22.05.2023
nu j słava tabie hos
padie
Pakazać usie kamientary
Kab pakinuć kamientar, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera
Kab skarystacca kalendarom, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera